ACTA TRIBUNALIA

A Győri Egyházmegyei Bíróság kánonjogi szakfolyóirata
HU ISSN 037 772 9224
Felelős kiadó: Győri Egyházmegye
Főszerkesztő
Dr. Pődör Lea 

2024/II. szám


A folyóirat a Brenner János Hittudományi Főiskola Egyházjogi Tanszékének
tudományos kutatócsoportja által finanszírozott kutatási programok közleményjegyzéke és közzétételi fóruma,
valamint a Győri Egyházmegyei Bíróság hivatalos hirdetményjegyzéke
Tudományos főmunkatárs: Maróti Gábor


***


Maróti Gábor

A káptalani insigniák kánonjogi szabályozása


A kitüntető kanonoki öltözék és a püspökké nem szentelt személyek hatályos insigniarendje

Mocétum: könyékig érő vállon átvetett gallér, elöl gombokkal (1969 óta a mentella helyett a püspökök öltözéke is: Caeremoniale Episcoporum 1199)

A kanonoki mocétum színe: „liturgikus öltözetként fekete vagy szürke, viola színű szegéllyel, a káptalani vikáriusok szegély nélkül” (Caeremoniale Episcoporum 1210)

Birétum: négyszögletes papi sapka fogóéllel megerősítve, 3 vagy 4 ív alakú illesztéssel,melynek liturgikus neve cornua. A 4 cornua Németországban a doktorok viselete. A javadalomba iktatás jelképeként adták át a kanonokoknak (a bíborosoknak az egyházi méltóság átadását szimbolizálja) A hatályos liturgikus könyvek egyetlen alkalomra sem írják ma elő.

A kanonoki birétum hagyományosan viola színű. A cornuák számáról és személyhez kötöttségéről (doktor, dékán, dignitárius stb. a káptalannal kinevezési joggal összefüggésben kormányzó ordinárius dönthet).

A díszreverenda (habitus formalis) fekete alapszín viola zsinórszegéllyel és gombokkal

első dignitas (dignitariusok)   nagyprépost

olvasókanonok

éneklő kanonok

őrkanonok

pápóci prépost

győrhegyi prépost

A többi kanonokot ez nem illeti meg.

A ferrariolo engedélyezéséről a megyéspüspök dönt (körgallér)

Cingulus: széles violaszínű öv a reverendán. Valamennyi kanonok díszruhájához tartozik.

Egyéb insigniák

Az insignia kitüntető jelvény. Hagyományosan a címzetes apátok és prépostok, a kanonoki dignitáriusok és a valóságos prépostokat megillető privilégiális jelvények, amelyek eredetileg az ordináriusi jogkört jelezték, ma azt szolgálja, hogy a megyéspüspököt helyettesítve a püspöki hatalom és szolgálat jegyeivel lépjen fel a megbízotti szerepbe került pap.

Prépostok és apátok 1968 12 08-óta a területileg illetékes püspöki koncerenciák tiltó határozatáig viseelhetik a habitus formalis reverendát, a korpusz nélküli mellkeresztet (kizárólag liturgikus cselekménynél, zsinórra függesztve a kazulán kívül) a subinfulát (fehér színű infula, díszítés, egyéb színornamentika nélkül) és hagyományosan eltűrt jelvényként a kő nélküli gyűrűt.

Javaslat:

Mivel a zsinati egyházreformok folyamatosan hangoztatják, hogy a területi részegyház egyetlen főpapja az ordinárius, a címzetes apátok és prépostok kizárólag azokban a szerepekben viseljék a „főpapi” insigniákat, amelyekben konkrétan az ordináriust képviselik. Ez a szerep a saját plébánosi szolgálat (püspöki kinevezéssel töltötték be) valamint az ordináriusi helyettesítő megbízások (szentelések, áldások, ünnepi reprezentáció, esetleg bérmálás).

A püspök teológiai és ontológiai karakterérvényesülését nem szolgálja az a gyakorlat, amikor nem species episcopo körülmények között jelenik meg egy insogniák viselésére jogosult személy, hanem csak díszként vagy egyéb személyes okból.

Kánonjogilag megfelelő lenne, ha a megyéspüspök leiratban közölné azokat a saját plébánián kívüli alkalmakat, amikor a címzetes apát és prépost a „főpapi” jelvényeket (subinfula, mellkereszt, gyűrű) liturgikus alkalmakkor viselheti. A habitus formalis reverenda viselésének szűkítését nem tartom indokoltnak.

A kiérdemesült püspök a világegyház valódi főpapja, ezért a pásztorboton kívül valamennyi főpapi jelvény haláláig megilleti.

A pápai kitüntetéssel felruházott személyek (pápai káplán, prelátus, apostoli protonotárius, titkos tanácsos, kamarás, őszentsége trónállója, a pápai ház ostiáriusa, a Sixtus-kápolna lépcsőnállója) a szentszéki leiratnak megfelelő insigniákra jogosultak. Általában saját jogon nem illeti meg őket semmiféle főpapi jelvény, csak a habitus formalis és a viola reverenda (a pápai káplánon kívül).

A püspöki helynök általános öltözéke a habitus formalis.

Az általános helynök a helyettesítési jogköre liturgikus eseményei során jogosult a subinfula viselésére.

A megyéspüspök általános felhatalmazással rendelkezik az általa vagy elődei által adományozott privilégiumok felülvizsgálatára.

Bármilyen kitüntető öltözéket csak az egyházmegye határain belül, vagy a másik egyházmegye ordináriusának engedélyével lehet viselni. Ez alól csak a pápai kitüntetések képezhetnek kivételt.